15 faktów na temat Oscarów, których nie znacie

0
1717

Już 26 lutego kolejna gala rozdania najważniejszych nagród filmowych – Oscarów. Oto piętnaście faktów, których prawdopodobnie nie znaliście. Lub chociaż niektórych.

  1. Film „Crash” („Miasto gniewu”) wygrał w 2006 roku, dzięki dosyć ciekawemu zabiegowi. Promotor widowiska postanowił przesłać kopię filmu do każdego członka Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzięki temu, każdy z nich widział ten film i znał go – co niekoniecznie mogli powiedzieć o pozostałych czterech nominowanych filmach. Tym samym większość zagłosowała na to, co znała. I tak wygrał „Crash” pokonując „Brokeback Mountain” Anga Lee (który zdobył Oscara za reżyserię), Capore Bennetta Millera, Good Night and Good Luck George’a Clooneya oraz Munich Stevena Spielberga.
  2. Po wygranej filmu „Ben Hur” w 1959 Amerykańska Akademia Filmowa zachęcała kina do niesprzedawania napojów i popcornu przed seansami, ponieważ były „too important!”, by zaprzątać sobie głowę napojami i przekąskami.
  3. W 1942 roku Greer Garson wygłosił najdłuższą przemowę po wygranej – prawie 6 minut. Później Akademia zarządziła maksymalnie 45-sekundowe przemowy, po czym orkiestra zaczynała grać muzykę.
  4. Nikt tak naprawdę nie wie, skąd wzięła się nazwa „Oscar” i od jakiego Oscara pochodzi. Jedna z najczęściej powtarzanych informacji to historia Margaret Herrick, bibliotekarka Akademii, która widząc Oscara miała by wykrzyknąć „zobaczcie, wygląda zupełnie jak mój wujek Oscar!”.
  5. Meryl Streep może i jest Królową Oscarów, jednak nie zdobyła ich najwięcej w kategorii aktorskiej. Co prawda ma najwięcej nominacji – 20 – ale na koncie „tylko” 3 statuetki. Katharine Hepburn miała ich natomiast cztery (1933, 1967, 1968, 1981).
  6. Liza Minelli wygrała Oscara dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej, jest jedyną osobą, które ojciec i matka również wygrali statuetkę. Judy Garland, matka Lizy, otrzymała Honorowego Oscara w 1939 roku, a jej ojciec Vincente Minelli wygrał statuetkę za reżyserię w 1958.
  7. Jeszcze ciekawiej mają rodziny Hustonów i Coppolów. To jedyne familie, gdzie Oscary zgarnęli reprezentanci trzech generacji: Walter Huston w 1948 roku, jego syn John Huston w 1948 roku, a także wnuczka Anjelica Huston w 1985. U Coppolów natomiast Oscara ma Carmine Coppola w 1974, jej syn Francis Ford Coppola w 1970, a także wnuczka Sofia Coppola w 2003).
  8. Mogło się wydawać, że Leonardo DiCaprio jest najbardziej niedocenionym aktorem, który zdobywał bez przerwy nominacje, a nie wygrywa (co zakończyło się rok temu). Teraz mówi się, że ten los dzieli Amy Adams, która również ma mnóstwo nominacji, a brak Oscara. Jednak największym „poszkodowanym” jest jednak Peter O’Toole, który ma na koncie osiem aktorskich nominacji i zero wygranych. Dostał jednak w 2002 roku Honorowego Oscara.
  9. Cate Blanchett ma na koncie dosyć dziwne, jednak wymieniane osiągnięcie. Jest jedyną osobą, która wygrała Oscara, grając realną osobę, która wcześniej wygrała Oscara. W filmie „Aviator” grała Katherine Hepburn za co otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.
    Cate Blanchett
    Katharine Hepburn
  10. Tylko czterdzieścioro aktorów i aktorem posiada dwie lub więcej nagród. Pełną listę znajdziecie tutaj.
  11. W 1968 roku doszło do remisu między dwiema aktorkami w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Statuetki powędrowały do Barbry StreisandKatharine Hepburn.
  12. Francja to najczęściej nominowany zagraniczny kraj w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Francuzi zgarnęli aż 36 nominacji. Jednak jeśli chodzi o zwycięstwa przegrywają z Włochami, którzy to wygrali 13 razy.
  13. “The Lord of the Rings: The Return of the King”, czyli ostatnia część przygód z serii Władca Pierścienia ma na koncie tzw. biggest sweep. Film miał jedenaście nominacji i zgarnął jedenaście nagród. 11 statuetek zebrał również film „Ben-Hur”, ale miał 14 nominacji. Oba filmy dzierżą rekord najbardziej utytułowanych filmów wszech czasów (w Oscarach).
  14. Trzy filmy natomiast mają na koncie zebranie tak zwanej Wielkiej Piątki – Oscarów za najlepszą aktorkę, najlepszego aktora, scenariusz, reżyserię i najlepszy film. Są to “It Happened One Night” (1934), “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (1975) i “The Silence of the Lambs” (1991).
  15. Nie ma i długo nie będzie mocnych na Walta Disneya. Dzierży on wiele rekordów, a są to:
    • Najwięcej nagród w sumie – 26, cztery z nich to honorowe
    • Najwięcej nominacji w sumie – 59
    • Najwięcej nominacji pod rząd – 22 lata od 1941 roku do 1962
    • Najwięcej Oscarów podczas jednej gali – cztery w 1954