Już 26 lutego kolejna gala rozdania najważniejszych nagród filmowych – Oscarów. Oto piętnaście faktów, których prawdopodobnie nie znaliście. Lub chociaż niektórych.
- Film „Crash” („Miasto gniewu”) wygrał w 2006 roku, dzięki dosyć ciekawemu zabiegowi. Promotor widowiska postanowił przesłać kopię filmu do każdego członka Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzięki temu, każdy z nich widział ten film i znał go – co niekoniecznie mogli powiedzieć o pozostałych czterech nominowanych filmach. Tym samym większość zagłosowała na to, co znała. I tak wygrał „Crash” pokonując „Brokeback Mountain” Anga Lee (który zdobył Oscara za reżyserię), Capore Bennetta Millera, Good Night and Good Luck George’a Clooneya oraz Munich Stevena Spielberga.
- Po wygranej filmu „Ben Hur” w 1959 Amerykańska Akademia Filmowa zachęcała kina do niesprzedawania napojów i popcornu przed seansami, ponieważ były „too important!”, by zaprzątać sobie głowę napojami i przekąskami.
- W 1942 roku Greer Garson wygłosił najdłuższą przemowę po wygranej – prawie 6 minut. Później Akademia zarządziła maksymalnie 45-sekundowe przemowy, po czym orkiestra zaczynała grać muzykę.
- Nikt tak naprawdę nie wie, skąd wzięła się nazwa „Oscar” i od jakiego Oscara pochodzi. Jedna z najczęściej powtarzanych informacji to historia Margaret Herrick, bibliotekarka Akademii, która widząc Oscara miała by wykrzyknąć „zobaczcie, wygląda zupełnie jak mój wujek Oscar!”.
- Meryl Streep może i jest Królową Oscarów, jednak nie zdobyła ich najwięcej w kategorii aktorskiej. Co prawda ma najwięcej nominacji – 20 – ale na koncie „tylko” 3 statuetki. Katharine Hepburn miała ich natomiast cztery (1933, 1967, 1968, 1981).
- Liza Minelli wygrała Oscara dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej, jest jedyną osobą, które ojciec i matka również wygrali statuetkę. Judy Garland, matka Lizy, otrzymała Honorowego Oscara w 1939 roku, a jej ojciec Vincente Minelli wygrał statuetkę za reżyserię w 1958.
- Jeszcze ciekawiej mają rodziny Hustonów i Coppolów. To jedyne familie, gdzie Oscary zgarnęli reprezentanci trzech generacji: Walter Huston w 1948 roku, jego syn John Huston w 1948 roku, a także wnuczka Anjelica Huston w 1985. U Coppolów natomiast Oscara ma Carmine Coppola w 1974, jej syn Francis Ford Coppola w 1970, a także wnuczka Sofia Coppola w 2003).
- Mogło się wydawać, że Leonardo DiCaprio jest najbardziej niedocenionym aktorem, który zdobywał bez przerwy nominacje, a nie wygrywa (co zakończyło się rok temu). Teraz mówi się, że ten los dzieli Amy Adams, która również ma mnóstwo nominacji, a brak Oscara. Jednak największym „poszkodowanym” jest jednak Peter O’Toole, który ma na koncie osiem aktorskich nominacji i zero wygranych. Dostał jednak w 2002 roku Honorowego Oscara.
- Cate Blanchett ma na koncie dosyć dziwne, jednak wymieniane osiągnięcie. Jest jedyną osobą, która wygrała Oscara, grając realną osobę, która wcześniej wygrała Oscara. W filmie „Aviator” grała Katherine Hepburn za co otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.
Cate Blanchett Katharine Hepburn - Tylko czterdzieścioro aktorów i aktorem posiada dwie lub więcej nagród. Pełną listę znajdziecie tutaj.
- W 1968 roku doszło do remisu między dwiema aktorkami w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Statuetki powędrowały do Barbry Streisand i Katharine Hepburn.
- Francja to najczęściej nominowany zagraniczny kraj w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Francuzi zgarnęli aż 36 nominacji. Jednak jeśli chodzi o zwycięstwa przegrywają z Włochami, którzy to wygrali 13 razy.
- “The Lord of the Rings: The Return of the King”, czyli ostatnia część przygód z serii Władca Pierścienia ma na koncie tzw. biggest sweep. Film miał jedenaście nominacji i zgarnął jedenaście nagród. 11 statuetek zebrał również film „Ben-Hur”, ale miał 14 nominacji. Oba filmy dzierżą rekord najbardziej utytułowanych filmów wszech czasów (w Oscarach).
- Trzy filmy natomiast mają na koncie zebranie tak zwanej Wielkiej Piątki – Oscarów za najlepszą aktorkę, najlepszego aktora, scenariusz, reżyserię i najlepszy film. Są to “It Happened One Night” (1934), “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (1975) i “The Silence of the Lambs” (1991).
- Nie ma i długo nie będzie mocnych na Walta Disneya. Dzierży on wiele rekordów, a są to:
- Najwięcej nagród w sumie – 26, cztery z nich to honorowe
- Najwięcej nominacji w sumie – 59
- Najwięcej nominacji pod rząd – 22 lata od 1941 roku do 1962
- Najwięcej Oscarów podczas jednej gali – cztery w 1954