Jak upolować faceta (2012)


Komedie romantyczne są nieodłączną częścią kinowego repertuaru. Zdażają się produkcje ciekawe i oryginalne, większość jednak bezczelnie powiela utarte schematy. „Jak upolować faceta” należy do tych drugich. Mimo, że przymiotnik ‘romantyczna’ zastąpiono słowem ‘kryminalna’, konwencja pozostaje taka sama.

Bohaterką filmu Julie Anne Robinson „Jak upolować faceta” jest Stephanie Plum (Katherine Heigl). Bohaterka ma problemy finansowe, więc zatrudnia się u swojego kuzyna i zostaje łowczynią głów. Zamiast powoli wdrożyć się w kompletnie nowe dla siebie zajęcie, bierze najtrudniejsze zlecenie – zamierza złapać policjanta, który został oskarżony o morderstwo (Jason O’Mara). I tu „niespodzianka” – skazanym okazuje się jej były.

W filmie najbardziej irytowała mnie, niestety, główna bohaterka. Jej poczynania były kompletnie bez sensu i nie miały żadnego logicznego wyjaśnienia w scenariuszu. Miałem wrażenie, jakby Stephanie była po prostu głupia i nie za bardzo orientowała się kim jest, gdzie jest i co jej może grozić. Po prostu robiła to, na co miała ochotę bez względu na konsekwencje.

Film ratowały bohaterki drugoplanowe, a zwłaszcza dwie panie lekkich obyczajów, które pomagały Stephanie. Mam jednak problem z Katherine Heigl. Jakieś trzy lata temu opuściła obsadę mojego ulubionego serialu „Chirurdzy”, ponieważ w całości chciała poświęcić się swojej karierze filmowej. I co z tego wyszło? Gra w samych komediach romantycznych (czy też kryminalnych, jeden but, po prostu na innej nodze) i w niczym nie zachwyciła. Pozostali aktorzy? Większość, podobnie jak Heigl, znana jest głównie z seriali. Ten film na pewno nie pomoże im w zrobieniu kariery na dużym ekranie.

Jak upolować faceta” cierpi jednak przede wszystkim na brak interesującej i ciekawej historii. Ta zaprezentowana w scenariuszu Liz Brixius, Stacy Sherman i Karen Ray jest nudna i nijaka. Scenariusz jest oparty na książce Janet Evanovich, więc może to ją powinno się obwiniać za tę słabą historię? Oryginalny tytuł „One for the Money” w polskim przekładzie przetłumaczono na „Po pierwsze dla pieniędzy”. Tytuł filmu zminiono jednak na „Jak upolować faceta” kontynuując poradnikową serię, czyli: jak upolować faceta, jak zostać królem, jak ugryźć dziesięć milionów, jak ukraść księżyc i kilkanaście innych tytułów tego typu. Podsumowując, jest to bardzo nijaka komedia z nudną historią i męczącą główną bohaterką. Odradzam.

Previous Transformers 3 (2011)
Next Królewna Śnieżka (2012)