L’Arc de Triomphe, Wrapped. Łuk Triumfalny w Paryżu zostanie w całości owinięty folią

0
2152

Jesienią tego roku (jeśli pandemia pozwoli) paryski Łuk Triumfalny w Paryżu zostanie owinięty srebrzystą folią. Ten artystyczny koncept będzie można podziwiać przez ponad 2 tygodnie. Autorem instalacji jest małżeństwo Christo i Jeanne-Claude.

Christo Javacheff i jego żona, Jeanne-Claude Denat de Guillebon już od lat 70-tych zajmują się ciekawymi instalacjami artystycznymi – mieli nawet jedną już w Paryżu – pomarańczową folią owinięty został Pont Neuf, czyli Nowy Most (w 1985 roku). Najpopularniejsze instalacje duetu to m.in. Wrapped Reichstag w Niemczech (1995), The Floating Piers we Włoszech (2016) czy The London Mastaba w Wielkiej Brytanii (2018).

Rozmach bajkorzeźbiarza | Tygodnik Powszechny
The Pont Neuf Wrapped, Paris
Lost Art: Christo and Jeanne-Claude – Essay | Tate
Wrapped Reichstag. W 1995 roku berliński Reichstag owinięto ponad 100 metrami kwadratowymi srebrnej folii. The Guardian w 2020 nazwał ten projekt najbardziej spektakularnym.
Floating Piers by Christo transforms Lake Iseo into an artwork
The Floating Piers. W 2016 roku na włoskim jeziorze Iseo zainstalowano specjalne, sztuczne mosty do których użyto 226 tys. specjalnych pływających kostek owiniętych w wyrazistą, pomarańczową tkaninę. Mosty łączyły wioskę Sulzano, Monte Isola oraz malutką wysepkę San Paolo.
The London Mastaba. To instalacja w Londynie z 2018 roku na którą składało się 7506 baryłek ropy w kształcie mastaby, czyli typy monumentalnego grobowca w kształcie nisko ściętego ostrosłupa. Całość była zlokalizowana nie opodal jeziora The Serpentine w Hyde Parku.

Najnowszym projektem jest owinięcie Łuk Triumfalnego, które jednak zostanie zrealizowane już przez team duetu, ponieważ pani Jeanne-Claude zmarła w 2009 roku, a pan Christo w 2020. Postanowiono jednak, że Łuk Triumfalny w Paryżu zostanie owinięty tak, jak planowano.

Instalacja będzie otwarta od 18 września do 3 października 2021 roku przy współpracy z Centre Pompidou. Na owinięcie zużytych zostanie 25 tys. metrów kwadratowych srebrzysto-niebieskiej folii oraz 7 tys. czerwonej liny.

Wrapped Public Building (Project for Arc de Triomphe, Paris)
Arc de Triumphe, Wrapped (Project for Paris)
Christo z planem owiniętego Łuku
Christo z planem owiniętego Łuku