2020 roku był przedziwny i upłynął mi głównie serialami. A oto najlepsze z nich.
Najlepsze filmy 2020 roku

Nim przejdę do seriali, kilka słów o filmach.
Szczerze, to pierwszy raz od lat nie będzie tu listy 10 najlepszych filmów danego roku pokładanych od najlepszego do najgorszego. Praktycznie w minionym roku obejrzałem jakieś 15 nowych filmów. Poniżej przedstawiam Wam alfabetyczną listę 10 filmów, które polecam i które były ok. Żaden z nich nie urwał mi niczego, żaden z nich nie był niesamowicie super-mega-dobry.
Najlepsze filmy
- Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) (Ptaki Nocy)
- 6/10. Taki sobie głupawy film z DC, ostatecznie oglądało się dobrze, ale nie oczekujecie nie wiadomo czego. Dostępny w VOD.
- Lovebirds (Gołąbeczki)
- 8/10. Świetna, zabawna komedia, dostępna na Netflixie.
- New Mutants (Nowi mutaci)
- 7/10. Kolejny film superbohaterski, który oglądało się dobrze, ale nie żeby było to nie wiadomo co. Dostępny w VOD.
- Onward (Naprzód)
- 9/10. Prawdopodobnie najlepszych film z tej listy, bajka Disneya, a te nigdy nie zawodzą. Dostępny w VOD.
- Palm Springs
- 8/10. Kolejna, przezabawna komedia, niestety na razie nie dostępna nigdzie w Polsce poza Zatoką Piratów.
- Sala samobójców. Hejter
- 9/10. Ostatni film jaki widziałem w kinie przed pandemią, zrobił na mnie niesamowite wrażenie i to jest to prawdopodobnie najlepszy polski film 2020 roku. Dostępny w VOD.
- Sonic
- 6/10. Ekranizacja przygód Sonica, znanego z gier komputerowych. Mi się podobało, chociaż wiele osób narzekało, że było nijakie. Ryan Reynolds znakomity.
- Tenet
- 7/10. Tym razem Christopher Nolan trochę przeszarżował. Oglądało się nawet ok, ale jednak nie będę do tego na pewno wracał tak często jak do Incepcji.
- The Boys in the Band (Chłopcy z paczki)
- 6/10. Dostępny na Netflixie, mocno przegadany, ale ostatecznie kreacje aktorskie wynagrodziły trochę przydługi film. Specyficzny i nie każdemu się spodoba.
- Wszyscy moi przyjaciele nie żyją
- 7.5/10. Ostatni film z 2020, który obejrzałem i który poruszył cały Internet. Mi się bardzo podobał, bo był inny, świeży jak na polskie warunki, a finalna scena była znakomita! Zdecydowanie polecam i nie dajcie się zwieść negatywnym opiniom. Dostępny na Netflixie.



Największe rozczarowania
- The Prom (Bal)
- Film z Meryl Streep i Nicole Kidman, który był nudny, nieciekawy, miał słabe piosenki i był po prostu wtórny. Meh.
- Artemis Fowl
- czemu, po co, jak, dlaczego; ten film był dziwnie zły; czytam, że ten świąt książek mógłby być nowym Potterem, a jest gównem. Szkoda.
- Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga
- Obraza dla każdego fana Eurowizji.

Najlepsze seriale 2020 roku

Od kilku lat seriele grają u mnie pierwsze skrzypce, a filmy zeszły na dalszy plan. W 2020 roku obejrzałem kilkanaście nowych seriali oraz kontynuacje tych, które oglądam od dawna.
Wśród nowości zdecydowanie moje serce podbiło m.in. Schitt’s Creek, obejrzałem sześć sezonów w kilkanaście dni. Znakomite było również The Queen’s Gambit oraz Zoey’s Extraordinary Playlist.
Jednak zdecydowanie najbardziej podobał mi się długowyczekiwany, czwarty sezon serialu The Crown.
Najlepsze seriale
-
The Crown, sezon czwarty Netflix
-
Czwarty sezon The Crown podobał mi się w minionym roku najbardziej. W tym sezonie pojawiła się postać Diany, a także Margaret Tatcher i to w sumie one przyćmiły trochę postać samej Królowej. Był to również ostatni sezon z tą obsadą, na piąty sezon poczekamy pewnie dwa lub trzy lata, a główną rolę zagra Imelda Staunton, czyli Dolores Umbridge z Harry’ego Pottera.
Liczę, że ten sezon na kolejnych Emmy’s, jak i Złotych Globach zgarnie wszystko co się da. Nie wiem jak to rozwiążą, bo na nagrody zasługują dosłownie wszyscy. Olivia Colman za Królową, Helena Bonham Carter za Księżniczkę Małgorzatę, Gillian Anderson za Margaret Tatcher, Emma Corrin za Dianę, Josh O’Connor za Księcia Karola czy Erin Doherty za księżniczkę Annę. Obstawiam, że Olivię i Gillian wyślą do żeńskiej pierwszoplanowej, a Emmę, Erin i Helenę do żeńskiej drugoplanowej.
-
Czwarty sezon The Crown podobał mi się w minionym roku najbardziej. W tym sezonie pojawiła się postać Diany, a także Margaret Tatcher i to w sumie one przyćmiły trochę postać samej Królowej. Był to również ostatni sezon z tą obsadą, na piąty sezon poczekamy pewnie dwa lub trzy lata, a główną rolę zagra Imelda Staunton, czyli Dolores Umbridge z Harry’ego Pottera.
-
Schitt’s Creek, sezon szósty
- Cudownie zabawna komedia o bogatej rodzince, która musi zamieszkać w tytułowym Shitt’s Creek, czyli małe miasteczko gdzieś w USA. Cudowne role aktorskie praktycznie całej obsady, świetne dialogi. Sezon szósty z tego roku był sezonem ostatnim. Niestety, serialu nie zobaczycie nigdzie w Polsce legalnie, być może kiedyś zagości na Netfliksie (ponieważ w USA już jest dostępny właśnie na tej platformie). Na gali Emmy w tym roku serial ten zgarnął wszystkie najważniejsze statuetki (reżyseria i scenariusz, a także wszystkie cztery aktorskie – główna męska i żeńska (Eugene Levy i Catherine O’Hara) oraz drugoplanowa męska i żeńska (Dan Levy i Annie Murphy); pierwszy raz w historii Emmy takie wydarzenie).
-
Sex Education, sezon drugi Netflix
- Drugi sezon Sex Education podobał mi się jeszcze bardziej niż sezon pierwszy, bo nie trzeba było tu już robić żadnego wprowadzenia i poznawania postaci, zatem można było lecieć prosto z mostu. Było zabawnie, ale i wątki dramatyczne zostały świetnie rozpisane i poprowadzone. Oczywiście dostępny na Netflixie.
-
The Queen’s Gambit (Gambit Królowej) Netflix
- Nowość z Netflixa, która zdecydowanie podbiła wielu oglądaczy. I prawidłowo, bo serial o szachach, tak dobry i tak wciągający? To nie lada sztuka, wygląda na to, że Netflix może nagrać serial o praktycznie wszystkim. Plus znakomita rola Anyi Taylor-Joy. Na równi na trzecim miejscu z Sex Education.
-
The Flight Attendant (Stewardessa) Hbo go
- Bardzo spodobał mi się również serial HBO – The Flight Attendant ze świetną rolą Kaley Cuoco (Penny z Big Bang Theory). Główna bohaterka jest stewardessą i pewnego razu budzi się obok martwego, przypadkowego mężczyzny, z którym wcześniej spędziła noc. Świetna, czarna komedia. Dostępne na HBO, powstanie sezon drugi.
-
Zoey’s Extraordinary Playlist, sezon pierwszy
- Serial niestety niedostępny w Polsce, moje kolejne odkrycie 2020 roku. Tytułowa Zoey (znakomita rola Jane Levy!) dostaje możliwość, dar, a może przekleństwo, słyszenia myśli innych ludzi. Te myśli to ich największe problemy i smutki. Ale, że jest to komedia, to nie słyszy ich tak po prostu, a w postaci znanych piosenek. Zabawne, świeże, świetnie nakreślone postaci, znakomite aktorstwo.
Kolejne miejsca zajmują u mnie głównie kolejne sezony znanych już seriali, plus dwa mini seriale – The Undoing z Nicole Kidman w roli głównej, które miało być wielką tajemnicą, a okazało się po prostu dobrze oglądającym się seriale; I Am Not Okay With This, mini serial od Netflixa, dziwny i ciekawy – a także Upload, świetna komedyjka z Amazon Prime z ciekawym konceptem życia po życiu.
- Dead to Me (Już nie żyjesz), sezon drugi Netflix
- The Good Place (Dobre miejsce), sezon czwarty Netflix
- Killing Eve (Obsesja Eve), sezon trzeci HBO GO
- Westworld, sezon trzeci HBO GO
- The Umbrella Academy, sezon drugi Netflix
- The Undoing (Od nowa) HBO GO
- The Boys, sezon drugi Amazon Prime
- I Am Not Okay With This Netflix
- Upload, sezon pierwszy Amazon Prime



