Oscars Featurette 2013, Filmy – część 3 (3/11)


Do Oscarów 2013 (wręczanych za filmy z roku 2012) jeszcze około cztery miesiące. Jednak ja już teraz przejrzę filmy, które mogą zawojować to rozdanie statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najpierw 25 filmów, które najczęściej powtarzają się w jakichkolwiek przewidywaniach w Internecie. Dzisiaj trzecia piątka – filmy, które są gdzieś po środku, które powinny być docenione, ale nie wiadomo, czy tak będzie.

Flight


O czym: Film opowie o pilocie samolotu (Washington), który zachowuje zimną krew podczas awarii maszyny i sprowadza ją na ziemię. To sprawia, że natychmiast zostaje ogłoszony bohaterem. Jednak podczas wszczętego śledztwa w sprawie ustalenia przyczyn awarii okazuje się, że samolot otrzymał ogromną dawkę promieniowania, a jego kadłub został dodatkowo podziurawiony kryształkami nieznanego pochodzenia.

Obsada: Robert Zemeckis – reżyser, Denzel Washington, Kelly Reilly, John Goodman

Komentarz: Ponoć Oscarowa rola Denzela Washingtona mająca konkurować z „Lincolnem” i „The Masterem”.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy scenariusz oryginalny
 • Najlepszy aktor – Denzel Washington

Anna Karenina


O czym: Nowatorskie spojrzenie na powieść Lwa Tołstoja. Imperium rosyjskie, u schyłku XIX wieku. Anna Karenina (Keira Knightley), w wieku osiemnastu lat poślubiła wysokiego urzędnika państwowego Aleksieja Karenina (Jude Law), jednak nie był to ślub z miłości. Para doczekała się wspólnego syna. Kilka lat później Anna poznaje przystojnego hrabiego Wrońskiego (Aaron Taylor-Johnson), w którym z wzajemnością się zakochuje. Romans Anny wywołuje skandal w wyższych sferach. Sprawę komplikuje ciąża, w którą Anna zachodzi z Wrońskim. Karenin postanawia ukarać żonę, co przyniesie olbrzymie konsekwencje.

Obsada: Joe Wright – reżyser (twórca „Dumy i uprzedzenia”, „Pokuty” czy „Solisty”), Keira Knightley, Jude Law, Kelly MacDonald, Aaron Taylor-Johnson, Olivia Williams

Komentarz: Prawdopodobnie Keira doczeka się nominacjo do Oscara, ale małe są szanse na to, aby go dostała. Nominacji spodziewać się może również Jude Law.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy scenariusz adaptowany
 • Najlepszy aktor – Jude Law
 • Najlepsza aktorka – Keira Knightley

Amour / Miłość


O czym: Miłość (fr. Amour, 2012) − film fabularny w reżyserii Michaela Hanekego, zwycięzca Złotej Palmy dla najlepszego obrazu podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Obsada: Michael Haneke – reżyser, Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva

Komentarz: Ponoć wybitne kreacje aktorskie.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy scenariusz oryginalny
 • Najlepszy aktor – Jean-Louis Trintignant
 • Najlepsza aktorka – Emmanuelle Riva

Hitchcock


O czym: Historia miłości pomiędzy reżyserem Alfredem Hitchcockiem, a jego żoną podczas kręcenia „Psychozy” w 1959 roku.

Obsada: Sacha Gervasi – reżyser, Anthony Hopkins jako Alfred Hitchcock, Helen Mirren, Scarlett Johansson

Komentarz: Miało być dobrze, ale ponoć nie wyszło najlepiej. Świetne kreacje aktorskie, ale film ponoć nie zbyt.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy aktor – Anthony Hopkins
 • Najlepsza aktorka – Hellen Mirren

Life of Pi / Życie Pi


O czym: Ekranizacja bestsellerowej powieści Yanna Martela. Pi Patel, syn właściciela zoo, mieszka wraz z rodziną w Indiach. Wkrótce życie postawi przed nim wyzwanie, które będzie wymagało od niego niezwykłej determinacji. Rodzina Pi postanawia przenieść się do Kanady. W trakcie podróży statek ulega uszkodzeniu i tonie. Pi znajduje się w niewielkiej szalupie na środku Oceanu Spokojnego w towarzystwie hieny, orangutana, zebry i tygrysa bengalskiego o imieniu Richard Parker. Rozpoczyna się walka o przetrwanie.

Obsada: Ang Lee – reżyser, Suraj Sharma jako Pi, Gérard Depardieu

Komentarz: Jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów – i co najważniejsze! – czytałem książkę! A zapowiedź jest nieziemska, klimatyczna. To będzie dobre.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy film
 • Najlepszy scenariusz adaptowany
 • Najlepszy aktor – Suraj Sharma

* * *

Oscars Featurette 2013, Spis treści

Źródła: Filmweb, Wikipedia polska i angielska, Youtube. Przewidywania nominacji na podstawie amerykańskich serwisów filmowych, które opublikowały swoje artykuły na temat Oscarów. Po przejrzeniu kilkunastu z nich, jest to swoista wypadkowa tego, co tam wyczytałem.

Previous Christina Aguilera - Lotus (2012), recenzja Łukasza
Next Calvin Harris - 18 Months (2012), recenzja Łukasza