Oscars Featurette 2013, Filmy – część 4 (4/11)


Do Oscarów 2013 (wręczanych za filmy z roku 2012) jeszcze około cztery miesiące. Jednak ja już teraz przejrzę filmy, które mogą zawojować to rozdanie statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najpierw 25 filmów, które najczęściej powtarzają się w jakichkolwiek przewidywaniach w Internecie. Dzisiaj czwarta piątka – filmy zagadki, które nie do końca wiadomo jak mogą sobie poradzić.

Zero Dark Thirty / Wróg nr 1

Zero Dark Thirty / Wróg nr 1
O czym: Kathryn Bigelow znów wraca na wojnę. Jej najnowszy film opowiada o akcji mającej na celu schwytanie lub zabicie Osamy Bin Ladena.

Obsada: Kathryn Bigelow – reżyser, Jessica Chastain, Jason Clarke, Chris Pratt, Mark Strong

Komentarz: Kolejny film Bigelow, bardzo oczekiwany po tym jak w 2009 jej drobny film „The Hurt Locker” pokonał „Avatara”.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy film
 • Najlepsza reżyseria
 • Najlepszy scenariusz oryginalny
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Jessica Chastain

The Sessions / Sesje

The Sessions / Sesje
O czym: Film opowiada o życiu poety i dziennikarza Marca O’Briena (John Hawkes). O’Brien był sparaliżowany przez chorobę Heinego-Medina. Przez większość życia musiał korzystać ze specjalnego respiratora tzw. żelaznego płuca. W radzeniu sobie z chorobą pomagały mu wiara, poezja i zamiłowanie do Szekspira.

Obsada: John Hawkes, Helen Hunt, Moon Bloodgood, Rhea Perlman, William H. Macy

Komentarz: –

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy scenariusz adaptowany
 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy – John Hawkes
 • Najlepszy aktor drugoplanowy – William H. Macy

Killing Them Softly / Zabić, jak to łatwo powiedzieć

Killing Them Softly / Zabić, jak to łatwo powiedzieć
O czym: Jackie Cogan, płatny zabójca, zostaje wynajęty, by odzyskać pieniądze skradzione podczas mafijnej gry w pokera i wymierzyć karę sprawcom.

Obsada: Andrew Dominik – reżyser  (twórca „Zabójstwa Jesse’ego Jamesa…„), Brad Pitt, Scoot McNairy, Ben Mendelsohn, Ray Liotta, Richard Jenkins

Komentarz: Ponoć Oscarowa rola Brada Pitta. Kolejna.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Brad Pitt

Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom / Moonrise Kingdom

Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom / Moonrise Kingdom
O czym: Lata sześćdziesiąte XX wieku. Nastoletni i zakochani w sobie Sam i Suzy postanawiają uciec z domu. Poszukiwania prowadzi kapitan Sharp, pomagają mu rodzice dziewczynki.

Obsada: Wes Anderson – reżyser, Bill Murray, Tilda Swinton, Jason Schwartzman, Frances McDormand, Jared Gilman, Bruce Willis, Edward Norton

Komentarz: Pełno gwiazd, Wes Anderson reżyseruje, ale krytycy chwalą jedynie scenariusz.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy scenariusz oryginalny

Promised Land

Promised Land
O czym: Steve Butler (Matt Damon) i Sue Thomason (Frances McDormand) pracują dla firmy wydobywającej gaz łupkowy. Bohaterowie przybywają do niewielkiego miasteczka z misją pozyskania nowych terenów pod eksploatację. Ta inwestycja wydaje się ostatnią szansą dla lokalnej społeczności, mocno doświadczonej przez kryzys ekonomiczny. Jednak okoliczni mieszkańcy, Dustin Noble (John Krasinski), Frank Yates (Hal Holbrook) i Alice (Rosemarie DeWitt) nie wierzą w uczciwość proponowanej im oferty. Aby pozyskać kontrakt, Steve i Sue muszą zdobyć ich zaufanie.

Obsada: Gus Van Sant – reżyser, Matt Damon & John Krasinski – scenariusz, Matt Damon, John Krasinski, Frances McDormand, Rosemarie DeWitt, Lucas Black, Hal Holbrook

Komentarz: Film Van Santa z ponoć genialnymi rolami Matta Damona, Frances McDormand i Hala Holbrooka.

Możliwe Oscary:

 • Najlepszy film
 • Najlepszy scenariusz oryginalny
 • Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Matt Damon
 • Najlepszy aktor drugoplanowy – Hal Holbrook
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa – Frances McDormand

* * *

Oscars Featurette 2013, Spis treści

Źródła: Filmweb, Wikipedia polska i angielska, Youtube. Przewidywania nominacji na podstawie amerykańskich serwisów filmowych, które opublikowały swoje artykuły na temat Oscarów. Po przejrzeniu kilkunastu z nich, jest to swoista wypadkowa tego, co tam wyczytałem.

Previous One Direction – Take Me Home (2012), recenzja Łukasza
Next Enej – Folkhorod (2012), recenzja Łukasza