Do Oscarów 2013 (wręczanych za filmy z roku 2012) jeszcze około cztery miesiące. Jednak ja już teraz przejrzę filmy, które mogą zawojować to rozdanie statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Po 25-tce filmów fabularnych, przyszedł czas na animacje, które mogą być nominowane w swojej kategorii, ale i również w kategorii głównej czy scenariuszowej.

Akademia już ogłosiła 21 nominacji, które będą ubiegać się o nominację – i nagrodę. Możecie tę listę przeczytać na Filmwebie. Natomiast krytycy i blogerzy amerykańscy dają szansę następującym animacjom.

Frankweenie

Podczas zabawy pies Victora zostaje potrącony przez samochód. Chłopcu udaje się go jednak ożywić.

Hotel Transylvania

Hrabia Drakula i jego 116-letnia córka prowadzą hotel w Transylwanii. Przyjaźń dziewczynki z ludzkim chłopcem wpędza rodzinę w kłopoty.

Lorax

Ekranizacja jednej z najpiękniejszych bajek Dr Seussa, twórcy wspaniałych i pouczających historii.
Wykreowany z wielką fantazją świat ożywa na ekranie w widowiskowej przygodzie, zrealizowanej przez twórców filmu „Jak ukraść Księżyc”. Dwunastoletni Ted zrobiłby wszystko, aby odnaleźć prawdziwe drzewo Truffula, czym zaimponowałby dziewczynie swoich marzeń. Młodzieniec wyrusza więc w podróż, która odkrywa przed nim niezwykłą historię Loraxa, stworzenia raczej zgryźliwego, ale jednocześnie uroczego obrońcy drzew, który przemawia w ich imieniu.

Madagascar 3 / Madagaskar 3

Lew, hipopotam, zebra i żyrafa starają się wrócić do Nowego Jorku przemierzając Europę w przebraniu cyrkowców.

Ice Age 4 / Epoka Lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów

Manny, Diego i Sid muszą stawić czoła kolejnym wyzwaniom, w tym wędrówce kontynentów, która może zagrozić przyszłości ich świata.

Brave / Meriada Waleczna

Księżniczka Merida, by uniknąć zamążpójścia, wyrusza w podróż. Spotyka wiedźmę, która za odpowiednią opłatą obiecuje jej pomóc.

ParaNorman

Norman potrafi rozmawiać ze zmarłymi, ale nikt mu nie wierzy. Mimo tego jego niezwykłe umiejętności uchronią miasteczko przez klątwą sprzed kilkuset lat.

The Pirates! / Piraci

Znakomita animacja powstająca na podstawie ksiązki Gedeona Defoe, współscenarzysty kultowych „Uciekających kurczaków”. Hugh Grant w swej pierwszej animowanej roli. Głównymi bohaterami będzie „urocza” załoga piracka, której celem jest zdobycie tytułu Piratów Roku. Pechowy kapitan statku pirackiego z niesłabnącym entuzjazmem pragnie pokonać rywali w wyścigu o nagrodę Pirata Roku. Choć jego dzielnej załodze szczęście nie zawsze sprzyja, nigdy nie traci z oczu tego, co dla pirata najważniejsze: fantastycznej przygody!

Wreck-It Ralph / Ralph Demolka

Czarny charakter Ralph wyrusza w podróż przez różne gry komputerowe, by stać się pozytywnym bohaterem.

Rise of the Guardians / Strażnicy marzeń

Film opowiada historię grupy bohaterów z baśni dla dzieci m.in. Świętego Mikołaja i Królika Wielkanocnego, którzy łączą swoje siły, aby przezwyciężyć Króla Ciemności, Pitcha, nim sprowadzi na świat wieczną ciemność.

Le Tableau / Obraz

W niedokończonym przez malarza obrazie, postacie zaprowadzają własny porządek. Podzieleni na trzy grupy: „Dokończonych”, „Niedokończonych” i „Szkice”, darzą siebie mieszanką nienawiści, zazdrości, nieufności i pogardy. Ustalone zasady zostają złamane przez zakazaną miłość rodem z Romea i Julii. Ramo, młody „Dokończony”, zakochuje się w Claire, której brakuje kolorów twarzy. Ramo postanawia razem z Lolą i Plumem wyruszyć w podróż, poza granice obrazu, aby odnaleźć malarza i skłonić go do dokończenia obrazu.

* * *

Oscars Featurette 2013, Spis treści

Źródła: Filmweb, Wikipedia polska i angielska, Youtube. Przewidywania nominacji na podstawie amerykańskich serwisów filmowych, które opublikowały swoje artykuły na temat Oscarów. Po przejrzeniu kilkunastu z nich, jest to swoista wypadkowa tego, co tam wyczytałem.