Paryż w 4 dni. Dzień 1 – Wieża Eiffla, La Défense

Na przełomie lutego i marca byłem w Paryżu. Oto kilka moich wskazówek na temat podróżowania po stolicy Francji. Pierwszego dnia głównym celem byłą Wieża Eiffla.

Spis treści całej podróży (odnośniki do artykułów)

  1. Start – wylot, lotnisko
  2. Dzień 1
  3. Dzień 2
  4. Dzień 3
  5. Dzień 4

Czwartek

Cały czwartek poświęciliśmy na zwiedzanie Wieży Eiffla, czyli najpopularniejszego zabytku i atrakcji Paryża. Zostało nam jeszcze trochę czasu po południu, dlatego na piechotę dotarliśmy do mostu Bir-Hakeim, który znany jest z filmu Incepcja, a potem metrem pojechaliśmy do dzielnicy nowoczesnych wieżowców – La Defense.

Wieża Eiffla

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej, a po 20 latach zostać rozebrana. Ostatecznie jednak się tak nie stało i dziś jest najpopularniejszym symbolem Paryża. Ma 324 metry, a w sumie odwiedziło już ją ponad 200 milionów ludzi z całego świata.

Wieża ma trzy piętra, które mogą być odwiedzane przez turystów. Pierwsze i drugie to platformy widokowe, na piętrze numer jeden znajduje się prestiżowa restauracja. Aby dostać się na sam szczyt trzeba przesiąść się do drugiej windy. Tam znajduje się punkt widokowy w zamkniętym pomieszczeniu, a także taki na „wolnej przestrzeni”. Potrafi mocno wiać. Na pierwsze i drugie piętro można dostać się schodami, szczyt dostępny jest tylko windą.

Wieża Eiffla to druga najwyższa budowla Francji (po wiadukcie w Millau), a także najwyższa platforma obserwacyjna w Unii Europejskiej.

Widok z Wieży

Wieża Eiffla 

Wstęp:
25,5 euro – drugie piętro i szczyt; 
19 euro – samo drugie piętro.

Wieżę Eiffla podziwiać warto z każdej strony. Wg poniższej mapki polecam cztery najważniejsze i najciekawsze (moim zdaniem) punkty, które można zaliczyć podczas jednego, krótkiego spaceru.

Startujemy od stacji metra Ecole Militare:

  • Pola Marsowe: idąc od stacji metra widzimy Wieżę
  • ulica L’Universite: od Pól Marsowych zamiast iść bezpośrednio pod Wieżę skręcamy w uliczkę i w ten sposób Wieża będzie nam się pięknie wyłaniać zza bardzo pięknych francuskich domów
  • Most Bir-Hakeim: Wieża widoczna z oddali, z boku, na tle Sekwany
  • Trocadéro: Wieża widoczna od drugiej strony, to stąd znacie najpopularniejsze paryskie zdjęcia. Są tu potężne schody, przeróżne murki itp. z których można zrobić miliony ciekawych ujęć.
Wieża Eiffla, widok od strony Pól Marsowych
Wieża Eiffla, widok z ulicy L’Universite
Wieża Eiffla, widok od strony ogrodów Trocadero
Zdjęcie wykonane na schodach przy Trocadero
Zdjęcie z Pól Marsowych. W Paryżu świętowałem swoje 30. urodziny
Widok z Wieży
Widok z Wieży Eiffla
Widok z Wieży Eiffla
Widok z Wieży Eiffla
Widok z Wieży Eiffla
Most Bir-Hakeim
Most Bir-Hakeim

La Defense

Natomiast La Defense to nowoczesna dzielnica biurowo-wystawienniczo-mieszkalno-handlowa w aglomeracji paryskiej. Jej budowa (pierwszych wieżowców) rozpoczęła się już w 1958 roku, ale ostatecznie całość rozrosła się w latach 70. i 80. Natomiast w 1989 zbudowano La Grande Arche de La Défense (Wielki Łuk) stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym. Linia ta stanowi oś dzielnicy, wzdłuż której ciągnie się Esplanada La Défense. W tym samym czasie przebudowano również całą dzielnicą do dzisiejszego wyglądu, gdzie przed Grande Arche powstała esplanada, a sieć komunikacyjna i drogowa została „zepchnięta” pod ziemię.

La Grande Arche de la Défense.jpg
La Grande Arche de la Défense

Wymiary sześcianu Le Grande Arche to 112x110x108 m, czyli zmieścić się w nim mogłyby nie tylko łuk triumfalny, ale również Pola Elizejskie (na szerokość).

La Grande Arche de la Défense

Cała dzielnica La Defense jest darmowa, to po prostu jeden wielki park oraz galerie handlowe, natomiast na szczycie Grande Arche znajduje się punkt widokowy – wjazd nowoczesną windą kosztuje 15 euro.

Schody pod Grande Arche
Historyczna Oś Średnicowa, w lini prostej Grande Arche -> Łuk (widoczny) -> Luwr


Spis treści, zobacz wszystkie notki z podróży po Paryżu.

Recent articles

L’Arc de Triomphe, Wrapped: przybyłem, zobaczyłem, się zachwyciłem

Kilka miesięcy temu pisałem, że Łuk Tryumfalny w Paryżu zostanie owinięty mieniącą się tkaniną. Od samego początku gdzieś tam chodziło mi po...

L’Arc de Triomphe, Wrapped. Łuk Triumfalny w Paryżu zostanie w całości owinięty folią

Jesienią tego roku (jeśli pandemia pozwoli) paryski Łuk Triumfalny w Paryżu zostanie owinięty srebrzystą folią. Ten artystyczny...

Najlepsze seriale (i filmy) 2020 roku

2020 roku był przedziwny i upłynął mi głównie serialami. A oto najlepsze z nich. Najlepsze filmy 2020 roku

Najlepsze albumy i piosenki 2020 roku

fgggf Najlepsze albumy zagraniczne 2020 Ten rok zdecydowanie należał do Dui Lipy i jej albumu Future...

Gdzie wyjechać z Polski? Gdzie wyemigrować? Opinie Polaków z zagranicy

Od jakiegoś czasu rozważam opuszczenie naszego pięknego kraju. Powstało pytanie: gdzie? Zadałem owe pytanie na grupę Imponderabilia i odzew był zaskakująco dobry. Postanowiłem dogłębnie rozgrzebać ten temat.

10 rzeczy, których nie zrobiłem w Portugalii

Kilka dni temu minął rok odkąd zakończyła się moja 9-dniowa podróż po Portugalii. Zwiedziłem, a właściwie zwiedziliśmy, wiele pięknych miejsc. Zakochałem się...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.