Paryż w 4 dni. Dzień 3 – Wyspy, Champs-Elysée, Luwr

Kontynuuje mój krótki poradnik po Paryżu. Sobota i niedziela wyszły nam dosyć chaotycznie, ale to tylko dlatego, że jak na początku wspomniałem, część atrakcji mieliśmy za darmo.

Sobota

W sobotę chcieliśmy odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris), bo przekonywało nas m.in. poniższe zdjęcie. Niestety, było zamknięte i następuje zmiana wystawy. Wstęp do tego muzeum jest darmowy, zawsze.

Idąc do tego muzeum znajdziemy przesmyk między budynkami, z którego można wykonać znakomite zdjęcia na tle Wieży Eiffla (15 President Wilson Avenue).

Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris
adres tego miejsca: 15 President Wilson Avenue

Champs-Elysées

Wybraliśmy się zatem na Champs-Elysées, trochę ryzykownie, bo co tydzień odbywają się tam protesty, ale są one dosyć bezpieczne.

Avenue des Champs-Élysées (pol. Aleja Pól Elizejskich), potocznie nazywana les Champs Élysées (Pola Elizejskie) – reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody (fr. Place de la Concorde) z placem Charles’a De Gaulle’a (dawniej plac Gwiazdy, Place de l’Etoile), na którym znajduje się Łuk Triumfalny. Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku 1910 metrów w VIII dzielnicy, w północno-zachodniej części centralnego Paryża.

Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami, kinami i ekskluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.

Avenue des Champs-Élysées
Arc de Triomphe

Wyspy francuskie / Île de la Cité, Île Saint-Louis

W centrum Paryża znajdziemy dwie wyspy: Île de la Cité i Île Saint-Louis (Wyspa Świętego Ludwika). Druga wyspa jest mniejsza, a na pierwszej znajdziemy m.in. Katedrę Notre Dame, Sainte-Chapelle czy Conciergerie. Z obydwoma brzegami Paryża łączy ją 8 mostów, w tym najstarszy, wciąż istniejący most paryski, Pont Neuf. Na dziedzińcu przed Notre Dame znajduje się Point Zéro – punkt, z którego mierzy się odległości z Paryża do wszystkich miejscowości we Francji.

Luwr / Musée du Louvre

Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60 600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo, Mona Lisa Leonarda da Vinci. To tutaj Beyoncé nagrała teledysk do utworu Apeshit.

Następnie wybraliśmy się na paryskie dwie wyspy, a o godzinie 18:00 skierowaliśmy się ku Luwrowi, gdzie był darmowy wstęp.

Wstęp do Luwru jest darmowy w każdą pierwszą sobotę miesiąca od października do marca.

Luwr
Luwr
Wenus z Milo
Nike z Samotraki / The Winged Victory of Samothrace
Apollo Gallery
Louvre, the Great Gallery

Wieża Eiffla nocą

Po muzeum udaliśmy się na Trodecero, by podziwiać Wieżę Eiffla po zmroku.Spis treści, zobacz wszystkie notki z podróży po Paryżu.

Recent articles

10 najlepszych momentów Avengers: Endgame

Do tego filmu jeszcze będę wielokrotnie wracać, ale tymczasem dziesięć dla mnie najważniejszych momentów tego widowiska.

Paryż w 4 dni. Dzień 4 – Łuk Triumfalny, Sainte-Chapelle, Concierage, Shakespeare & Company Café

Ostatni dzień w Paryżu był jednocześnie dniem wylotu - ale po południu. Tego dnia zwiedziliśmy Łuk Triumfalny (bo był za darmo) i...

Paryż w 4 dni. Dzień 3 – Wyspy, Champs-Elysée, Luwr

Kontynuuje mój krótki poradnik po Paryżu. Sobota i niedziela wyszły nam dosyć chaotycznie, ale to tylko dlatego, że jak na początku wspomniałem,...

Paryż w 4 dni. Dzień 2 – Montmartre, Sacré-Cœur, Notre Dame

Na przełomie lutego i marca byłem w Paryżu. Oto kilka moich wskazówek na temat podróżowania po stolicy Francji. Drugiego dnia odwiedziłem dzielnicę...

Paryż w 4 dni. Dzień 1 – Wieża Eiffla, La Défense

Na przełomie lutego i marca byłem w Paryżu. Oto kilka moich wskazówek na temat podróżowania po stolicy Francji. Pierwszego dnia głównym celem...

Paryż w 4 dni. Start

Na przełomie marca i lutego wybraliśmy się do Paryża. Zwiedziliśmy bardzo dużo. Było intensywnie i ciekawie. Oto krótki przewodnik po Paryżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.