Dziennikarze amerykański przyznający Złote Globy zawsze byli bardziej odważni niż konserwatywna Akademia przyznająca Oscary. W tym roku po raz kolejny to potwierdzili.

Za reżyserię Globa dostał Ben Affleck, a jego film „Argo” został okrzyknięty film roku w kategorii dramatów. Pokonał między innymi film „Lincoln” Stevena Spielberga czy „Zero Dark Thirty” Kathryn Bigelow.  Co ciekawe – Affleck nie powtórzy takiego sukcesu na Oscarach – nie został nominowany (podobnie jak Bigelow) za reżyserię, a jego film otrzymał tylko kilka nominacji – aczkolwiek w kategorii Najlepszy Film również.

W Oscarach 12 nominacji otrzymał „Lincoln”, a 11 „Life of Pi”. Obywa filmy nie odniosły sukcesu na Globach – nagrodzono jedynie kreację aktorską Daniela Day-Lewisa w „Lincolnie” i muzykę w „Life of Pi”. W scenariuszu wygrał Tarantino  za „Django Unchained”.

Nie rozumiem również nagrody Cecila B. DeMille Award za całokształt twórczości dla Jodie Foster. Wcześniej statuetkę tę otrzymywali m.in., a na swoim koncie nie ma jej np. Meryl Streep, Tommy Lee Jones czy wiele innych gwiazd, które mają na koncie Oscary, Globy i inne wyróżnienia. A Foster? Zbyt wiele dobrych ról nie miała… moim zdaniem przynajmniej.

 • Tak… mnie Złote Globy bardzo zaskoczyły, a w zasadzie wyniki, bo samej Gali nie widziałam. Glob dla Afflecka trochę mnie szokuje, bo pewnie, podobał mi się film, ale nie sądzę, że jest aż tak wybitny w porównaniu do innych. i tak jeszcze długa droga do Oscarów przede mną.
  Choć Brave mnie ucieszyła 😀

  • Brave mnie zaskoczyła 😛

   W sumie popularność Zero Dark Thirty i Argo mnie zaskakuje, ale my w Polsce pewnie tego nie zrozumiemy, a oni Amerykanie lubią takie filmy.

   A widziałaś The Impossible? Znakomity!

 • Co do Argo to faktycznie zaskoczenie. To bardzo medialny film, czysto Oscarowy wręcz, a tu się okazała nieco odwrotnie. W moim odczuciu globy są zdecydowanie bardziej miarodajne niż Oscary, ale podobno co człowiek to opinia 😉